Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Ludzie dzielą się na dwie grupy – amatorów książek, którzy w zawrotnym tempie pochłaniają kolejną pozycję, a także sceptyków, których bolączką jest przede wszystkim czas, jaki muszą poświęcić na przebrnięcie przez dowolną lekturę. Jeżeli przynależysz do tej drugiej grupy, odnalazłeś artykuł dla siebie! Jako świeżo upieczony nauczyciel zauważam – już od dawna – tendencję do bycia zniechęconym na sam dźwięk czasownika „czytać”. Przecież zajmuje to tyle czasu, proszę pani! Oczy szybko się męczą, lektura w połowie przestaje być interesująca! Nie mogę skupić uwagi, tekst jest tak monotonny!

Jeśli od dawna nie miałeś w ręku książki – czas to zmienić. Szczególnie, jeśli wisi nad Tobą (niczym miecz Damoklesa 😉 ) obowiązkowa pozycja niezbędna w pracy lub na studiach. Przedstawię Ci kilka zasad, które usprawnią Twoje czytanie i niczym błyskawica przebrniesz przez tekst.

Na początku zadbaj o higienę czytania – wybierz odpowiednie miejsce i dobrze je przygotuj. Oświetlenie, wygodny fotel, nastrojowa muzyka. Zamknij drzwi pokoju, aby nie docierały do Ciebie rozpraszające bodźce. Stwórz cichą oazę sprzyjającą intelektualnej pracy, jaką jest czytanie. Musisz pobudzić prawą półkulę mózgu, gdy lewa skupiona jest na dekodowaniu znaków językowych. Szybkim sposobem jest wizualizacja treści – twórz w głowie obrazy odpowiadające temu, co właśnie przeczytałeś. Jeśli zapoznajesz się z powstaniem listopadowym, wyobraź je sobie. Zobacz to, co mogło się wydarzyć.

old-letters-436503_960_720Zadaj również pytanie, aby się zmotywować: po co czytam tę książkę? Zrozumiesz i zobrazujesz cel, przez co w trakcie czytania mózg podświadomie będzie przyswajał istotne informacje, które stanowią odpowiedź na dane pytanie. Szybciej przebrniesz przez partie mniej ważne!

Człowiek jest istotą, która lubi znać granice. Wytyczysz je, zapoznając się dokładnie ze spisem treści. Dostając choćby pobieżne informacje na temat tego, co znajdziesz w konkretnym rozdziale, oswoisz się z treścią. W trakcie czytania będzie Ci się wydawało, że znasz już te fragmenty – a zatem szybciej je przyswoisz. Ponadto po każdym rozdziale notuj choćby w kilku zdaniach najistotniejsze informacje. Po skończonej lekturze wystarczy, że „odświeżysz” je sobie.

Praktyczne wskazówki, aby czytać błyskawicznie – wykorzystaj szkolną metodę śledzenia tekstu długopisem; nie czytaj na głos, ani w myślach; sięgaj wzrokiem dalej, niż jeden wyraz, pochłaniaj kilka naraz; zaznaczaj kolorem słowa-klucze (nigdy pełne zdania, opóźnią one Twoją pracę).

Metod jest tyle, że każdy może wybrać idealną dla siebie. Wypróbuj wszystkie, aby odnaleźć tę właściwą. Szybkie czytanie jest sztuką. Jeżeli nie masz czasu, aby wziąć udział w kursie, powyższe sposoby ograniczą znacznie czas spędzany nad książką.

Powodzenia! Chwalcie się, ile czasu oszczędziliście! 🙂