Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Niejednokrotnie wizyta u lekarza pogłębia nasze dolegliwości. Przyprawia nas o ból głowy. Niemniej jednak nie jest to czysto somatyczne pojęcie, a wszelkie nasze utrapienia mają genezę w braku zrozumienia lekarza oraz wszelkich aberracji w wyjaśnieniu przedmiotu sprawy. Nie pozwól, by Twoja wizyta przypominała tę z serii dowcipów: przychodzi baba do lekarza.

Wyjaśnij dokładnie z jakimi dolegliwościami przychodzisz. Nie chodzi tu tylko o krótkie naznaczenie : „panie doktorze bo głowa boli”. Musisz zastanowić się rzetelnie: od kiedy notujesz ten ból, jak długo trwa, jaki ma charakter, co go spowodowało, co go nasila, jak sobie z nim radzisz , czy jakaś pora dnia wiąże się z jego natężeniem. Bądź przygotowany z tematu sprawy. Nie kłam! Mów prawdę. Tylko ona może przybliżyć lekarza do prawidłowo postawionej diagnozy. Oczywiście, doświadczony i kompetentny medyk sam wyciągnie od Ciebie te informacje, ale tutaj Twoja gorliwa recenzja na pewno nie zaszkodzi. Postępuj zgodnie z zasadą, że każdy, nawet najbardziej trywialny szczegół może pomóc w dedukcji. Nie bój się opowiadać o takich. Pamiętaj o rodzinie! Zastanów się, czy podobne dolegliwości nie wystąpiły u najbliższych albo w dalszej linii rodziny.

Spójrzmy na problem z uwagi merytorycznej. Co ten lekarz do mnie gada? Jest to zawód nieoderwanie związany z profesjonalnym i hermetycznym mianownictwem. Jeśli cokolwiek wydaje Ci się czarną magią i zastanawiasz się czy doktor z Tobą rozmawia czy rzuca czary, przerwij i spytaj o to, by wyjaśnij kwestię w jak najprostszym języku. Po wyjściu z gabinetu musisz mieć pewność, że zrozumiałeś, co Ci dolega, na czym będą polegać dalsze badania diagnostyczne, czy masz jakieś nakazy bądź zakazy zdrowotne. Jednym słowem bądź pewny, że wiesz wszystko. Pamiętaj, że często lekarze przyjmują pacjentów po całodobowym dyżurze, a praca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Stawiaj na życzliwość i uśmiech a na pewno nic nie stracisz.

Wizyta u kolejnego doktora nie musi być męką. Odpowiednie nastawienie, zachowanie elementarnych zasad kultury, dokładny opis dolegliwości i Twoje pytania przybliżą się do postawienia najbardziej trafnej diagnozy. Pamiętaj, wywiad to 90 procent sukcesu!