Czas czytania to tylko niecałe 3 minuty 🙂

W necie chodzi wiele stron, dzięki którym szybko ogarniesz całą listę filmów, które możesz w oka mgnieniu ściągnąć na swój dysk. Wiele z nich udostępnia także możliwość szybszego transferu za dodatkową opłatą, dzięki czemu nawet „ciężki” film w dobrej rozdzielczości wpadnie na twojego kompa w paręnaście lub w kilkadziesiąt minut.

Na niektórych stronach ściągniesz film „w ciemno”, będąc zmuszony do ufania, iż plik noszący nazwę tytułu, który cię interesuje, rzeczywiście nim jest. Niestety, nie zawsze rzeczywiście ma to miejsce. Jeśli więc nie chcesz na rodzinne oglądanie filmu załączyć homoseksualnego pornola, który miał być „Nietykalnymi”, to rozważ inną opcję. Ja wolę korzystać ze stron, gdzie istnieje możliwość podejrzenia pierwszych kilku minut filmu. Wtedy mam pewność także co do jakości obrazu, koloru napisów, intensywności głosu, a także wszelkich potrzebnych mi informacji. Poczytaj też czym jest video DownloadHelper, będziesz wiedział o co mi kaman.

Boisz się, że ściąganie filmów jest nielegalne? Spokojnie. Nie możesz ich udostępniać, jednakże ściągać i oglądać już tak. Spójrz:

Art. 23 ustawy o prawie autorskim

1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. (…)

Patrz też tu:

Za korzystanie z cudzych utworów powinno płacić się stosowne wynagrodzenie autorowi lub innemu uprawnionemu podmiotowi. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasady, wprowadzając instytucję dozwolonego użytku osobistego. Zgodnie z nią nie łamie się prawa, jeśli korzysta się z już rozpowszechnionego filmu albo albumu muzycznego  do celów ściśle osobistych, np. ściągając go z Sieci. Oznacza to, że ściągając od kogoś pliki nie narusza się prawa.”  Michał Kołodziejczyk, adwokat w warszawskiej kancelarii KKR. Wypowiedź z serwisu Chip.pl.

Innym rozwiązaniem jest oglądanie filmów online. Wpisz w Google „filmy online bez limitu”,  a wyskoczy ci kilka stron, które nie powinny cię zawieść. Z limitem, oczywiście, też możesz oglądać, ale nie zdziw się wtedy, jeśli w połowie filmu, wyświetli ci się informacja, że kolejna część będzie dla ciebie dostępna za kilkadziesiąt minut, a laseczka, z którą chciałeś go obejrzeć, obrzuci cię niezbyt przyjemnym spojrzeniem i paroma docinkami.  Pamiętaj też o serwisach streamingu video, gdzie szybko odnajdziesz interesujący cię film. Piractwa, rzecz jasna, nie popieramy, więc wykupuj dostęp!

Wiem, że to oczywistość, ale ściągaj gatunki filmów, które podchodzą pod gust osoby, z którą chcesz je oglądać. Posiłkuj się wtedy recenzjami i ocenami zamieszczanymi na specjalistycznych portalach filmowych. Najlepsze są do tego rankingi, których znajdziesz w necie od groma. Przy każdym filmie, przy takich rankingach, znajdziesz też oceny filmu oddawane przez widzów, co jest dobrą podpowiedzią. Zazwyczaj, skoro tysiące ludzi oceniło coś dobrze, to w przypadku filmów, tak właśnie jest. I nie chrzań mi teraz o Hitlerze, PIS-ie, PO i o tym, że większość  czasem się jednak myli. Wiadomo. Jeśli masz jakiegoś freaka od filmów, który ma swoje konto na najpopularniejszych stronach filmowych, to masz tam też zakładkę, na której widać jakie filmy oglądał i jaką wystawił im ocenę. Jeśli macie podobny gust, to jest spore prawdopodobieństwo, że wybrany przez niego film spodoba się i tobie. Mimo to nie zapominaj, że wszystko jest kwestią gustu i przyjmuj z lekkim przymrużeniem oka opinię innych. Jeśli zaś oglądasz film z kimś wyjątkowym, to seans musi być udany. Nawet jeśli wyłączycie film po kilku minutach, by…

Piszcie do mnie na paweldrag@op.pl