Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Czas Cię goni, materiał pali się w rękach, a Tobie brakuje pomysłu, jak zacząć pracę, którą już dawno powinieneś mieć gotową? Drogi uczniu (studencie), przede wszystkim zapanuj nad stresem. Jest on wrogiem numer jeden jakiejkolwiek formy pracy twórczej. Odetchnij głęboko i… czytaj dalej 🙂

Nie ma znaczenia, czy musisz stworzyć wypracowanie, pracę badawczą albo dyplomową. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które usprawnią jej napisanie. Dobrym momentem na jej rozpoczęcie byłaby chwila natchnienia – myśl, że wiesz, co w niej naskrobać. Następnym razem zadbaj o swój komfort i zapisuj na bieżąco wszelkie pomysły. Nie znasz dnia ani godziny, gdy wpadniesz na pomysł, dzięki któremu wyjdziesz obronną ręką. Miej przy sobie notatnik, bądź korzystaj ze swojego smartfona. Dokumentuj w nim wszystko, co kojarzy Ci się z tematem pracy. Część z tych zapisów okaże się zupełnie nieprzydatna, ale kilka może stać się fundamentem twojej twórczości.

Jeśli świadomość jej tworzenia sparaliżowała Cię, bądź przespałeś dzień, w którym czułeś wenę, nie wszystko jest stracone. Weź długopis do ręki, połóż przed sobą kartkę i zacznij działać! Musisz zrobić to strategicznie – napisz ramowy plan. Ponumeruj każdy istotny punkt, jaki powinien się znaleźć w Twojej pracy. Będziesz miał „szkielet”, który wystarczy jedynie obudować w zdania. Pamiętaj o chronologii! Twoje dzieło będzie gorzej ocenione, jeśli będzie chaotyczne. Nie ignoruj fundamentalnej struktury kompozycji: wstępu, rozwinięcia, zakończenia.

Jeżeli korzystasz z materiałów pomocniczych, zaznaczaj najistotniejsze informacje kolorowymi karteczkami. Możesz opisać je, aby zaoszczędzić czas i nie szukać gorączkowo tego, czego akurat w tej chwili potrzebujesz. Kolory pomagają w nauce, sprawiają, iż praca wydaje się bardziej uporządkowana. Dzięki temu poczuciu nawet nie zorientujesz się, kiedy stworzysz swoje wypracowanie!

Co zrobić w sytuacji, kiedy w wyobraźni hula wiatr? Musisz zacząć, później będzie z górki. Jeżeli nie masz żadnego pomysłu, jak „ugryźć” to, co musisz napisać, użyj internetowej wyszukiwarki. Wpisz słowo-klucz, przejrzyj, w jaki sposób inni poradzili sobie z tym zadaniem. Zainspiruj się, ale nigdy nie kopiuj zdań! Pamiętaj, iż jest to kradzież własności intelektualnej. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie pracy od aforyzmu, związanego z jej tematyką. Wygląda to profesjonalnie, a ponadto będziesz zmotywowany do kontynuowania swojego dzieła.

Połamania długopisów! 🙂