Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Szaleństwem jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów.

Te słowa Einsteina doskonale pasują także do nauki języków obcych. Wkuwasz niekończące się listy słówek, czytasz długie elaboraty gramatyczne i dziwisz się, że w głowie wieje pustką? Musisz zrobić to inaczej. Poznaj nasze sposoby na szybką naukę języka obcego!

Czy wiesz, że tylko sto podstawowych słów wystarczy, by zrozumieć ok. 50% rozmów w języku obcym? Dlatego zacznij od nauczenia się magicznej listy stu słówek najczęściej stosowanych w danym języku. Na tej liście z pewnością znajdą się zaimki osobowe, podstawowe czasowniki typu: „być”, „mieć”, „móc” oraz spójniki. Listę stu słów–kluczy dla każdego języka obcego bez problemu znajdziesz w Internecie.
Pierwszy etap masz już za sobą? Teraz czas na osłuchanie się z melodią nowego języka. Nie wysilaj się na razie na dukanie formułek typu: „Nazywam się Jan i mam 32 lata”. W najlepszym wypadku powiesz to tak sztywno, jak syntezator mowy. Zamiast tego relaksuj się słuchając piosenek i radia w języku obcym, czy oglądając ichnią telewizję. Dzięki temu szybko załapiesz nowe dźwięki oraz intonację i już wkrótce mówienie przyjdzie Ci z łatwością.

Kiedyś wreszcie musi nadejść pora na naukę. Zapomnij jednak o uczeniu się pojedynczych słówek „wyrwanych z kontekstu”. Zapamiętuj całe wyrażenia lub nawet zdania. Dlatego zamiast uczyć się słowa „książka”, naucz się zdania: „poproszę książkę” lub „lubię czytać książki”. W końcu uczysz się języka po to, żeby się komunikować i wyrazić swoje myśli!

Nic Ci jednak nie przyjdzie z samej nauki, jeśli nie będziesz nowych wyrażeń AKTYWNIE powtarzał. Co to oznacza? Na pewno nie żmudne wkuwanie jednej konstrukcji po drugiej, aż wreszcie zaśniesz nad książką. Układaj krótkie opowiadania. Projektuj krzyżówki. Przygotuj ilustrowane fiszki. Ucz się nazw hiszpańskich potraw w barze tapas, jednocześnie pochłaniając smakołyki. Jednym słowem rób wszystko, by nauka była przyjemna i multisensoryczna. Tylko wtedy nowy język ma szansę naprawdę wejść Ci w krew.