Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Inauguracja roku akademickiego zbliża się wielkimi krokami. Znowu sesje, zakuwanie i hektolitry kawy. Tony notatek, które rozszyfrować może tylko pani w aptece, bo nikt inny nie jest w stanie rozczytać tych hieroglifów. Jak pisać wyraźnie, kiedy profesor mówi z prędkością wyrzutni piłeczek do tenisa, a kartka i długopis jak zawsze stawiają opór i nie współpracują z ledwie nadążającą ręką?

Używaj skrótów

Pisanie słowo w słowo tego, co mówi wykładowca, nie ma najmniejszego sensu. Tworząc notatki, spokojnie możesz posługiwać się skrótami, które będziesz potem w stanie rozszyfrować. Nie pisz całych słów typu: na przykład, w odpowiedzi, między innymi, liczba porządkowa, w poprzednim itp. Jeżeli boisz się, że nie zapamiętasz, co oznaczał dany skrót, w chwili przerwy rozpisz go sobie na marginesie.

Nie notuj wszystkiego

Pamiętaj, notatki to materiał, który ma Ci pomóc zdać egzamin. Pisz tylko to, co jest najważniejsze. Czasy liceum się skończyły. Nauczyciele nie dyktują już do zeszytów najważniejszych informacji, teraz musisz sam zdecydować, co jest ważne. W większości wykładowcy sami sygnalizują, że to jest warte uwagi, a tamto warto by było zapamiętać. Jeżeli usłyszysz takie zdanie – koniecznie zapisz to, co przed chwilą powiedział profesor.

Rób tabelki

Bardzo często wykładowcy tłumaczą coś na zasadzie porównania. Najlepszy sposób na tego typu informacje to tabela. Podziel kartkę na dwie części i masz najprostszą tabelę świata. Nie wpisuj tam całych zdań, które zajmą zbyt dużo miejsca. Wyłapuj najważniejsze informacje i wpisuj je hasłami.

Wykresy i punktory

Pisząc w Wordzie, masz możliwość wypunktowania tekstu, czyli zaznaczenia tego, co jest najważniejsze, niekoniecznie zaczynając nowy akapit. To samo możesz przelać na papier. Napisz główne hasło i potem najważniejsze informacje możesz wypunktować, zaznaczając je kropkami, gwiazdkami czy innymi znaczkami, które tylko wpadną Ci do głowy.

Strzałki

To mój ulubiony sposób na robienie notatek. Ulubiony, a zarazem najskuteczniejszy. Na górze piszesz to, co jest najważniejsze, a następnie prowadzisz od tego różne strzałki do kolejnych treści. Możesz je potem pozaznaczać kolorami, pogrupować i w ten sposób otrzymasz najbardziej przejrzystą formę notatek, która nie zajmie Ci dużo czasu. Narysowanie strzałki zajmuje mniej czasu niż napisanie połowy zdania.

Zanim jednak pójdziesz na pierwszy wykład, weź kartkę, długopis i zegarek. Wybierz z książki jakiś fragment, który będziesz przepisywać w 30 sekund. Sprawdź każdą metodę i wybierz tę, która jest dla Ciebie najlepsza.