Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Pogoda w wakacje jak w kalejdoskopie. Nie sposób zgadnąć, czy następny dzień przyniesie rzęsisty deszcz i temperaturę tożsamą z tą , jaka panuje w trakcie jesieni. Jeśli już nabawisz się jakiejś infekcji, zmobilizuj się i przygotuj z nami do stania z nią w szranki.

Przeziębienie bezpośrednio łączy się z faktem poważnego osłabienia układu odpornościowego. Organizm walczy z patogenami na wszystkich liniach, co wikła bezpośrednio uogólniony stan zapalny. Uwidacznia się on w postaci dreszczy, gorączki, ogólnego osłabienia, nieżytu nosa oraz kaszlu. Warto sięgnąć wówczas po środki farmaceutyczne – leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Prym wiodą tutaj paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne tj. popularna aspiryna czy ibuprofen. Forma przyjmowania medykamentów jest różna – to zależy czy wolisz połknąć tabletkę , czy też wypić coś ciepłego. Pamiętaj jednak o przemyślanym dawkowaniu – nie przekraczaj dawek zalecanych w ulotce. Dodatkiem w walce z przeziębieniem mogą być preparaty cynku (>75 mg cynku na dobę) – mogą skrócić objawy nawet o jedną dobę. Można zaaplikować preparaty jeżówki (te złożone czy też wyciągi alkoholowe). Najnowsze doniesienia mówią o nieskuteczności witaminy C, niemniej jednak w momencie, gdy czuje się, że „coś bierze” dobrze jest sięgnąć po preparaty witaminy C 1000 mg lub naturalne jej nośniki – cytrynę , owoce dzikiej róży (jedna z największych zawartości), jarmuż, chrzan, papryka, nać pietruszki,  czarna porzeczka, poziomki, truskawki i kiwi oraz wszelakie owoce cytrusowe. W razie uporczywego kataru sięgnij po leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok lub roztwór NaCl do nosa [2,5–3%, preparaty soli morskiej].

Ogromne znaczenie ma pełnowartościowy sen, także ten w trakcie dnia – dajesz organizmowi czas na regenerację. Ponadto obowiązkowym staje się przyjmowanie zwiększonej ilości wody, zwłaszcza w trakcie gorączki. Często niezastąpiona jest herbata z imbirem, goździkami czy miodem. Dwa ostatnie produkty mają silne właściwości przeciwutleniające a do tego przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, natomiast sam imbir ma działanie przeciwzapalne. Ponadto chilli czy chrzan pomogą w naturalnym oczyszczeniu dróg oddechowych. Maksymalizuj wypoczynek i zadbaj o to, by nie tracić temperatury ciała – wskakuj pod ciepłą kołdrę.

Przeziębienie nie musi trwać długo. Wszystko zależy od Twojej postawy i odpowiedniego oręża w walce z drobnoustrojami. Nie pozwól dać im się znokautować.