Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Nigdy nie lekceważ opryszczki! Zakażenie tym wirusem to dość powszechne, lecz niekoniecznie miłe schorzenie. Zawsze działa z zaskoczenia. Atakuje, kiedy Twoja odporność właśnie dostała prawy sierpowy i próbuje powstać z desek. Trzeba walczyć. Jak?

Zakażenia mogą być pierwotne lub nawrotowe, innymi słowy – wirus przeprowadza desant po raz pierwszy lub Twoje usta są jego ulubionym miejscem ataku. Niemniej jednak wspólny mianownik obu wyraża się w osutce pęcherzykowej, czyli w tym czerwonym, tkliwym, piekącym, obolałym rejonie błony śluzowej ust. Utrudnia nam ona pocałunek z dziewczyną, obgadywanie koleżanki albo zrobienie selfie z dziubkiem.

Opryszczka musi być poddana rezolutnej obserwacji – jeśli cokolwiek Cię niepokoi – skonsultuj się bezzwłocznie z lekarzem. On ma już dla Ciebie arsenał leków przeciwwirusowych w postaci doustnej lub kremu (Hascovir, Heviran, Zovirax). Jak przyspieszyć gojenie w domowych warunkach? Wirus ubóstwia kwaśne środowisko, które niestety pojawia się zawsze w trakcie trwania choroby. Zrób wszystko, by pH było nieco wyższe – spożywaj produkty, które mają w składzie ocet winny, mogą to być także pomidory, czy woda gazowana. Opryszczka lubuje też środowisko ciepłe i wilgotne, zatem jeśli tylko poczujesz pierwsze objawy, przyłóż do ust coś zimnego. Złagodzisz ból i być może spowolnisz namnażanie wirusa. Sprawdzonym sposobem jest również alkohol, lecz nie jego spożywanie, a okłady, które możesz stosować w bezpośrednim kontakcie z opryszczką. Przykładanie do osutki przekrojonego liścia aloesu, olejku z drzewa herbacianego, przyłożenie cebuli bądź ząbka czosnku to kolejne przykłady sposobów tradycyjnych.

Zobacz także: Jak szybciej pokonać infekcję

Opryszczka oprócz niekoniecznie miłych doznań bólowych może również być podstawą groźnych dla zdrowia powikłań. Natychmiast musisz przystąpić do walki z wrogiem. No właśnie – może Wy znacie jakieś sprawdzone sposoby walki z tym rozbestwionym wirusem?