Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Kamień osadzający się na kranach, czajnikach i płytkach łazienkowych to zmora każdej Pani domu. Kupujesz środki chemiczne, próbujesz różnych sposobów, żeby tylko pozbyć się szpecącego nalotu w łazience lub kuchni. Jest kilka skutecznych sposobów, jak zwalczyć kamień, nie wydając fortuny na środki chemiczne. Przecież nasze babcie nie miały pod ręką Cifa, a krany lśniły niczym na wystawie!

Ocet
To najczęściej używany przez nasze babcie detergent. Używały octu do mycia okien, lodówek czy usuwania kamienia. Ocet idealnie rozpuszcza kamień, potrzebuje jednak na to czasu. Najlepiej pozostawić go na noc i rano spłukać. Jak to zrobić, kiedy chcemy usunąć kamień z kranu? Bardzo prosto! Namocz w occie waciki kosmetyczne i obłóż nimi kran. Na całość załóż woreczek foliowy i szczelnie zawiąż. Możesz dodatkowo obkleić go taśmą klejącą. Rano wystarczy zdjąć woreczek i waciki, a następnie dokładnie przemyć wodą z płynem do naczyń, żeby zneutralizować zapach.

Cytryna

To idealne rozwianie nie tylko do herbaty. Cytryną można wyczyścić osad z kranu, sztućców i zlewu, który ma metaliczny połysk. Wystarczy, że przetniesz cytrynę na pół, po czym natrzesz nią powierzchnie, na których jest niechciany gość. Spłucz po 30 minutach i przetrzyj suchą ścierką.

washing-dishes-1112077_960_720Kwasek cytrynowy

Działa podobnie jak cytryna, jednak idealnie nadaje się do emaliowanych powierzchni. Jeżeli chcesz usunąć kamień z czajnika, garnków czy emaliowanego zlewu bądź wanny – kwasek cytrynowy będzie do tego najlepszy. Całą zawartość torebki wysyp do miseczki i dodaj trzy łyżeczki wody. Powstanie gęsta pasta, którą naniesiesz za pomocą starej szczoteczki do zębów. Pozostaw najlepiej na noc i rano spłucz wodą.

Grejpfrut
Jako owoc z rodziny cytrusów idealnie nadaje się do usuwania osadu. Postępuj tak samo jak w przypadku cytryny. Wystarczy, że przekroisz go na pół i przetrzesz nim po miejscach, gdzie znajduje się osad. Spłucz wodą i przetrzyj suchą szmatką.

Osad trzeba zwalczać systematycznie. Po usunięciu kamienia co dwa tygodnie przecieraj najbardziej narażone miejsca szmatką nasączoną octem, płynem do naczyń i sokiem z cytryny. Wystarczy, że wlejesz do miski ciepłą wodę, dodasz dwie łyżeczki octu winnego, dwie soku z cytryny i łyżeczkę płynu do naczyń. Ta mieszanka chroni przed ponownym osadzaniem się kamienia.