Czas czytania to tylko niecałe 3 minuty 🙂

Istnieją osoby, które zdają się emanować energią nawet w pomieszczeniu pełnym ludzi. Są to dominujące osobowości, przykuwające uwagę samym swoim istnieniem. Mogli swą charyzmę odziedziczyć w genach, ale również mogli ją ukształtować ciężką pracą. Jak Albert Einstein powiedział:

Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa, lecz pracą i własnym wysiłkiem.

Jeśli zdaje Ci się, że często jesteś przez ludzi pomijany, nikt nie widzi w Tobie przodownika tłumu, a sytuacja ta zaczyna Ci przeszkadzać – pora to zmienić! Jedni twierdzą, iż z charakterem się człowiek rodzi; inni, że zmienia się on co kilka lat. Jedno jest pewne. Asertywności i pewności siebie da się nauczyć, nikt nie jest dożywotnio skazany na bycie na szarym końcu. Jeżeli chcesz wzbudzać zainteresowanie… najpierw sam musisz się sobą zainteresować.

Zerkaj w lustro. Często osoby nieśmiałe zupełnie nieświadomie nie spoglądają w swoje oczy. Niech to będzie dla Ciebie trening. Patrz w nie tak długo, aż zacznie Cię to bawić. Zerkaj na siebie nawet, gdy przechodzisz obok sklepowej witryny, a Twoja sylwetka rysuje się w odbiciu. Możesz pomyśleć wtedy o kilku mocnych cechach. Nabierzesz świadomości, kim jesteś.

Zmień swój styl bycia na bardziej odważny. Jedyną granicą jest Twoje dobre samopoczucie. Może to być jedynie ubiór, a jeśli chcesz zrobić krok dalej – zrealizuj marzenie, które zawsze wydawało Ci się zbyt śmiałe. Jeżeli stanie się ono rzeczywistością, gwarantuję, iż Twoje morale znacznie się podniosą. Staniesz się ciekawą postacią, która nie boi się żyć. W końcu życie mamy tylko jedno! 🙂

Nie bój się wyrazić swojego zdania. Jest ono tak samo ważne, jak wypowiedź innych osób. Jeśli nareszcie zaczniesz walczyć o swoje – a zapewniam, iż tę walkę wygrasz – inni dowiedzą się, że potrafisz stawiać granice i masz coś interesującego do powiedzenia. Na początku będzie to dla Ciebie trudny krok, jednak musisz go postawić. Ze zdecydowaniem i pewnością, że każdy kolejny będzie mniej stresujący.

Gestykulacja i mowa ciała również są ważne. Nie skazuj siebie na łatkę popychadła, przyjmując pozycję zamkniętą. Nie krzyżuj rąk, gdy mówisz. Nie ściskaj palców, jakbyś zaraz miał wyjść z siebie i stanąć obok. Jeżeli jesteś bardzo zestresowany, możesz wziąć cokolwiek do ręki. Mów głośno i z przekonaniem, że wierzysz w swoje słowa. Nie spuszczaj wzroku. Zawsze patrz rozmówcy prosto w oczy.

Obudź swą pewność siebie. Ona czeka uśpiona, gotowa, aby zaatakować w odpowiednim momencie. Uświadom sobie, iż nie różnisz się od ludzi, którzy Ciebie onieśmielają. Ty również jesteś interesującą postacią – być może nie trafiłeś jeszcze na osobę, która to doceni.

A Wy, jakie macie rady, aby obudzić w sobie lwa? 😉

Zobacz także: Jak szybciej pokochać… samą siebie ?