Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Gdy podróżujesz, musisz mieć oczy otwarte. Nowe miejsca to nowe sytuacje i inne przestrzenie. Oprócz przygotowania teoretycznego, które możesz zdobyć za pomocą przewodników turystycznych i w rozmowach ze znajomymi, którzy tu już byli, wiele może zaskoczyć. Tekst powstał z inspirującej podróży, a dzięki niemu, będziesz w stanie naprawdę szybko ogarnąć o co chodzi w obcym mieście.

Przede wszystkim wszędzie zaglądaj, poznawaj miasta tak, aby wiedzieć o nich jak najwięcej. Spróbuj wsłuchać się w gwar obcojęzycznych rozmów, patrz jak zachowują się i ubrani są lokalsi. Specyfikę miejsc rozpoznaje się po instytucjach. Czy będą to sklepy, muzea, banki albo instytucje rządowe i hotele, one mówią o mentalności bardzo wiele. Zwróć uwagę na zabytki, nawet jeśli podziwianie dorobku kulturalnego nie jest twoim głównym celem tutaj. Także na najbardziej charakterystyczne cechy otoczenia, przyrodę, jedzenie, zwyczaje.

Uśmiechaj się do ludzi i nawiązuj krótkie rozmowy, one mogą przerodzić się w inspirujące kontakty, a nawet przyjaźnie. Kelnerzy, sklepikarze, hotelarze, a jeśli pójdziesz do pubu wieczorem, także typowe barowe zwięzłe uwagi.

Zedrzyj buty na bruku, poczuj ulicę, przysiadaj na skwerach i karm gołębie. Jedz w restauracjach, w których widoczni są ludzie „stąd”. Często niepozorne, dają najlepszej jakości jedzenie.

Pożądaną cechą jest asertywność, bądź także pewien, że ludzie w innych krajach mają odmienne zdanie na wiele tematów i po prostu inaczej myślą. Mogą opowiedzieć ci wiele ciekawych rzeczy.

Mów otwarcie skąd jesteś, jest to jedno z pierwszych pytań zadawanych obcym. Wymiana pozytywnych doświadczeń to jedna z wielu rzeczy, które możesz przekazać jako Polak.

Wiele może cię zwieść, na przykład ceny. Pamiętaj o przeliczniku. Nie dawaj za bułkę posypaną serem 5 Euro, za to za kawałek pizzy 3 Euro jest OK. Zwłaszcza w stolicy. Miłej podróży!