Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Gentelman nie spóźnia się i szanuje czas osoby, z którą się umówił. Zamiast więc ukradkowo zerkać na telefon, by dowiedzieć się która jest godzina, warto zainwestować pieniądze w dobry, elegancki zegarek. Następnie zadbać o to, by służył nam długo i zawsze był tym czym klejnoty dla kobiet. Wcale nie potrzeba tracić na to dużo czasu. Wystarczy zapamiętać kilka rad, a zadbacie o niego szybko, kompleksowo i prawidłowo, bez rozbudowanego kompendium wiedzy, czyli pitolenia trzy po trzy i lania wody.

Zacznijmy od podstaw – zegarek nie może od tak sobie leżeć na półce i czekać aż łaskawie raz na jakiś czas go założysz. Musi spoczywać w szczelnym opakowaniu, ponieważ kurz nie jest najlepszym przyjacielem sprzętów elektronicznych. Zegarki ulegają też zniszczeniu przez źle wykonaną zmianę daty. Dlatego pamiętajmy, aby nie zmieniać jej między 22:00, a 5:00 rano, mechanizm zegarka uczyni to z automatu. Jak włożysz za dużo siły w ruch pokrętła, możesz też wykrzywić część odpowiadającą za pracę przekładni. Co nie zmienia faktu, że raz na kilka tygodni dobrze jest go nakręcić. Wprawiasz wtedy w ruch całą konstrukcję i rozprowadzasz smar. Nie czekaj też aż bateria się wyczerpie – raz na dwa, góra trzy lata, powinieneś ją wymienić. kup baterie szybciej, to zaoszczędzisz czas na lataniu po sklepach 😉 Inaczej może ze starej baterii wyciec kwas i będziesz miał lipę, a nie elegancki i dobrze funkcjonujący gadżet. Nie oszczędzaj na takiej baterii. Ceny tych dobrych zaczynają się od 15 złotych, a kończą na kilkudziesięciu. Shit za piątaka może narobić tylko szkód, weź to pod uwagę.

Nawet jeśli podejrzewasz, że masz zegarek wodoodporny, ale nie jesteś tego pewny, to mimo wszystko nie zachęcam do szpanowania nim pod wodą. Może w mig się okazać, że jednak coś nie do końca… Nie potrząsaj nim. Małe elementy powypadają i lipa będzie. Wiem, to logiczne i naturalne. Warto jednak pamiętać, by nie narażać zegarki na duże zmiany temperatury – nie wsadzaj go do lodówki i nie łaź z nim do sauny. Wtedy przestaje on być tak szczelny, pod szybą pojawia się para, co może skutkować zmoczeniem zegarka i tym samym uszkodzeniem.

Czyść bransoletę oraz kopertę. Zaoszczędzisz czas, gdy zrobisz to wilgotną szmatką. Jeśli zaś zamoczysz zegarek w akwenie zasolonym, to przepłucz go wodą, w której nie znajduje się sól, a później dokładnie wysusz.

Daj też czasem zarobić zegarmistrzom, wiadomo, będzie najszybciej. Ten zawód umiera, a my nie lubimy tego co umiera, prawda? Profesjonalista wyczyści, naoliwi, popieści i wygłaszcze. I git, będzie śmigać.

Piszcie do mnie na paweldrag@op.pl