Czas czytania to tylko niecałe 2 minuty 🙂

Laureat konkursu „100-ny artykuł”

W jaki sposób tworzysz listę produktów do kupienia, aby o żadnym nie zapomnieć? Wykorzystujesz do tego kartkę papieru lub notatnik w telefonie? Jest na to prostszy, szybszy sposób! Załóżmy, że planujesz zrobić ciasto cytrynowo-malinowe. Musisz kupić: masło, jajka, mąkę, proszek do pieczenia, cytryny, maliny, galaretkę i śmietanę. Aby to zapamiętać, wystarczy wykorzystać jedną z technik pamięciowych. Skorzystajmy w tym celu z zakładek osobistych, czyli wybranych części naszego ciała.

Wyobraź sobie, że:

  • włosy myjesz masłem – zobacz, jakie są przez to tłuste i lepiące, fuj;
  • zamiast oczu masz ugotowane i przekrojone na pół jajka z żółtkami w środku;
  • nosem wciągasz mąkę, a następnie nią kichasz;
  • brodę posypujesz proszkiem do pieczenia, a ona zaczyna rosnąć i powiększać się do niewyobrażalnych rozmiarów, aż w końcu jest większa od Twojej głowy;
  • zamiast piersi masz… cytryny – mogą być maleńkie lub ogromne, wedle upodobań;
  • z brzucha, jak z armaty, wylatuje milion soczystych malin, którymi celujesz do przechodniów;
  • Twoje nogi są z galarety – nie możesz chodzić, bo ciągle się trzęsiesz;
  • stopami pluskasz się w śmietanie, tak jak w błocie.

Spróbuj teraz, po kolei, wymienić produkty. Czy pamiętasz je wszystkie? Sądzę, że tak! Jak widzisz, jedyne co trzeba zrobić to wytworzyć skojarzenie między tym, co jest Ci dobrze znane (trudno zapomnieć części swojego ciała, zwłaszcza, że zawsze masz przy sobie ściągawkę), a nową informacją do zapamiętania (w tym przypadku listą produktów). Ważne, aby połączenie było jak najbardziej śmieszne, absurdalne i niecodzienne – wtedy na pewno wpadnie Ci do głowy.

Masz więcej produktów do kupienia? Żaden problem! Bierzesz pod uwagę więcej części ciała (na samej tylko głowie, oprócz wymienionych wyżej, masz jeszcze: czoło, brwi, rzęsy, powieki, wargi, zęby, język, uszy…).

Wydaje Ci się, że szybciej zapiszesz listę na kartce? Nic bardziej mylnego! Na początku może nie być łatwo o skojarzenia, ale im częściej je tworzysz, tym sprawniej Ci to idzie. Trzeba tylko odrobinę rozruszać umysł i rozwinąć swoją kreatywność, a będziesz w stanie zrobić to w sekundę. Unikniesz jednocześnie sytuacji, w której zgubisz zapisaną listę lub rozładuje Ci się telefon, a w rezultacie wrócisz do domu bez części produktów.

W jaki sposób oszczędzasz czas? Skojarzenie możesz wytworzyć w każdej chwili, wykonując jednocześnie inne czynności – prowadząc samochód, sprzątając mieszkanie czy biorąc kąpiel. Nie potrzebujesz do tego pary rąk, kartki i ołówka lub telefonu. Wystarczy wykorzystać moc wyobraźni i potencjał mózgu, który tylko czeka w gotowości, aż po niego sięgniesz!

ZOBACZ TAKŻE: Jak szybciej kupić to, po co tak naprawdę przyszłaś ?