Czas czytania to tylko niecałe 3 minuty 🙂

Nie musisz być geniuszem, by ogarnąć swoją pamięcią przeróżne teksty. Zarówno dłuższe, jak i krótsze. Opanowanie przemów, czy interesujących cytatów, jeśli dojdzie do tego odpowiednia gra ciałem, pomoże osiągnąć ci sukces zawodowy, także nie lekceważ tej umiejętności. Poprawi to też Twoje wyniki w szkole, podniesie atrakcyjność wśród znajomych, bo zapamiętasz dobre „dżółki” oraz pomoże ci bajerować dziewczyny, gdy już ogarniesz w głowie najlepsze teksty. Nie musisz zresztą uczyć się wszystkiego na pamięć. Wystarczy, że twój umysł przyswoi większą ilość materiału niż zazwyczaj i ta część stanie się twoją realną wiedzą, a już będziesz atrakcyjniejszy intelektualnie. Same plusy! Usiądź zatem wygodnie, zrelaksuj się, odpłyń w krainę skupienia. Zaczynamy, człowieku.

Ucz się w stanie relaksu i spokoju. Staraj się zrobić wszystko, by nie być zmęczonym psychicznie i nie spoglądaj co chwilę nerwowo na zegarek. Chłoń wiedzę, będąc pozytywnie nastawionym. Do przeczytanego tekstu wracaj kilka razy, ale rób co trzydzieści minut chwilę przerwy w czytaniu. Nie męcz umysłu, on również potrzebuje czasem wyluzować. Bądź jednak przy tym solidny i nie przedłużaj czasu na regenerację.

Robiąc notatki z danego materiału, zrób wszystko, by uruchomić obie półkule mózgu. Zrobisz to, jeśli tekst będzie zawierał słowa-klucze, a nie całe, długie zdania. Zakreślaj na kolorowo najważniejsze informacje, a także czytaj je na głos. Nie rób tego jednak niczym rozgadana katarynka, tylko baw się intonacją głosu, by nie usypiać prawej półkuli, odpowiedzialnej między innymi za kreatywność.

Wyobraź sobie, że każde wypowiadane przez ciebie słowo ma zapach, wagę i skojarz je z ruchomym obrazem. Wyobraźnia i skojarzenia to jedne z najważniejszych elementów wpływających na pamięć. Jeśli osiągniesz stan, w którym dane zdanie będzie ci się z czymś konkretnym kojarzyło, to możesz być pewny, że je zapamiętasz. Ja, ucząc się czym jest ablacja, widziałem oczami wyobraźni Abla zabijającego Kaina, poprzez wbicie mu włóczni w serce. Abla ponieważ ABLACJA, a serce, ponieważ ablacja to metoda leczenia arytmii serca. Nie jest istotne czy jest to mądre lub głupie skojarzenie, najważniejsze jest to, że było skuteczne i od razu kojarzyło mi się z danym zagadnieniem. Kumasz?

Na koniec streść z pamięci wszystko co przeczytałeś, przywiązując największą wagę do tego, co jest dla ciebie z jakiś powodów najtrudniejsze. Pamiętaj, by koncentrować się nie na powtórzeniu całości tekstu, ale na jego zapamiętaniu!

Możesz także nagrać swoje streszczenie i na noc, przed snem, je odsłuchać – najlepiej przez słuchawki. Wróć do tego także rano, przed swoim wystąpieniem. Naukowcy udowodnili, że na nasz umysł bardzo dobrze działa, jeśli podczas nauki chodzisz, nadając tym samym rytm swoim słowom.

A może wy znacie jakieś ciekawe metody?